Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Vorza Nitro Buggy RTR HP160177 from HPI Racing is one of the faster products on the market with a top speed of 72 km/h. We're sure you'll get many hours of fun from this RC car.
Lowest price for HPI Racing Vorza Nitro Buggy RTR HP160177 is £574.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | HPI Racing Vorza Nitro Buggy RTR HP160177 |
| Brand | HPI Racing |
| Type | RC Cars |
Product Properties | |
| RC Car | Off-Road |
| Wheel Drive | Four-Wheel Drive (4WD) |
| Speed Limit (max) | 72.42 km/h |
| Assembly | Fully assembled |
| Colour | Orange |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-10 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | NiMH |
| Battery Capacity | 1600 mAh |
| Charge Type | USB |
Measures | |
| Scale | 1:8 |
| Width | 205.0 mm |
| Height | 178.0 mm |
| Length | 508.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .