Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Working Area 5000 m², GPS, Display, Timer Setting, Headlights, Cutting Width 24 cm
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Husqvarna Automower 450X, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Husqvarna Automower 450X |
| Brand | Husqvarna |
Product Properties | |
| Features | Headlights, GPS, Display, Timer Setting |
| Cutting Height (min) | 2.0 cm |
| Working Area | 5000.0 m² |
| Type of Cutting Blade | Interchangeable Blade |
| Security & Safety | Object identification, Lift Sensor, Theft Alarm, Pin Code, Tilt Sensor |
| Technology | Husqvarna Connect |
| Cutting Width | 24.0 cm |
| Cutting Height (max) | 6.1 cm |
| Incline (max) | 45 % |
| Noise Level | 59 dB |
| IP-Class | IPX4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-05 |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Battery Life | 270 min |
| Charging Time | 60 min |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Capacity | 10.0 Ah |
Measures | |
| Weight | 13.9 kg |
| Depth | 71.9 cm |
| Height | 31.0 cm |
| Width | 55.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .