Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the fridge above the freezer. The fridge can hold 100 litres and among its features you will find cooling with natural gas.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amica FK1964 is £269.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
This is a combined fridge and freezer from Amica that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. It has a width of 50 centimetres. The fridge has a 100-litre capacity, good enough for a two-person household.
Should you suffer a power outage you can calm yourself knowing that this model can keep cold for up to 12 hours without power. So no need to worry about your food spoiling right away.
The measurements of this fridge freezer are 130 cm high, 50 cm wide and 58 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
This is recommended for a one or two-person household since the fridge has a volume of 100 litres. A rule of thumb many go by is that you need about 100 litres of fridge space per person to fit all of your groceries.
As you can see, there are many great things to say about Amica Amica FK1964 White. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and has a current lowest price of £269. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Amica FK1964 White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amica FK1964 |
| Brand | Amica |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.0 kg |
| Features | Light Fridge, Natural Gas Cooling |
| Fridge Volume | 100.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Colour | White |
Technical Specifications | |
| Power Failure Autonomy | 12.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-04-02 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 50.0 cm |
| Depth | 57.8 cm |
| Height | 129.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .