Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer that is good for both the environment and your wallet. It is 50,5 centimetres wide and it has lighting in the fridge.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Iceking IK2022AP is £169.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a freestanding fridge freezer from Iceking with the freezer mounted above the fridge. This would work well if you use the freezer a lot and want it to be more accessible. An energy efficient machine with an A+ energy class. The fridge has a volume of 63 litres, which puts in the smaller size range.
The freezer has a volume of 30 litres, so it's on the smaller side. But there is still space for the bare essentials, such as bread, leftovers, ice cream and of course ice.
The fridge has built-in lighting, so you'll easily find all the condiments when you sneak up to make a sandwich in the middle of the night.
The fridge has a volume of 63 litres, which puts it in the smaller size range. It's good if you tend to shop daily rather than weekly since you don't have a lot of space to work with.
All-in-all is IK2022AP from Iceking a very nice fridge freezer with great features. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £170. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Iceking IK2022AP |
| Brand | Iceking |
Product Properties | |
| Features | Light Fridge |
| Fridge Volume | 62.9 L |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 29.7 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Colour | White |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 50.5 cm |
| Depth | 51.4 cm |
| Height | 85.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-01-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .