Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an integrated fridge freezer that is good for both the environment and your wallet. In total this fridge freezer has a volume of 216 litres och among its features you will
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lec INT50FF is £359.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Lec brings you the fridge freezer INT50FF. It is an integrated model, which means its door can be fitted with a front that will match the rest of your kitchen. An energy efficient machine with an A+ energy class. This is a somewhat more compact fridge with a volume of 156 litres.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 248 kWh per year and has the EU regulated energy class A+. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
If an accident occurs and you're out of power, then no need to panic right away. This fridge freezer can hold its temperature for 13 hours, provided you don't open and close it too much.
The fridge has built-in lighting, so you'll easily find all the condiments when you sneak up to make a sandwich in the middle of the night.
As you can see, there are many great things to say about Lec INT50FF. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £359. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lec INT50FF |
| Brand | Lec |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.5 kg |
| Features | NoFrost, Light Fridge, Natural Gas Cooling |
| Fridge Volume | 156.0 L |
| Placement | Integrated |
| Freezer Volume | 60.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Energy Consumption (kWh/year) | 248.0 |
Technical Specifications | |
| Power Failure Autonomy | 13.0 h |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 53.7 cm |
| Height | 180.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-05-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .