Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the freezer underneath and the fridge on top. The volume of the fridge is 244 litres. This particular model has the door hung on the left.
Carters Direct
Smeg FAB28LDUJ5 60cm Retro 50s Style Free Standing Fridge with Ice Box in Union Jack Colours, Left Hand Hinge
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg FAB28LDUJ5 is £1,639.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
In need of fridge and freezer, but short on space? Then this fridge freezer from Smeg might be the thing for you. It is freestanding and stacks the fridge on top of the freezer. The fridge has a volume of 244 litres, which makes it a mid-sized fridge. Width wise this fridge freezer measures 60.1 centimetres.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 153 cm high, 60 cm wide and 73 cm deep.
If you don't need that much freezer space, then this fridge freezer might suit you. The freezer has a 26-litre volume, which puts it in the smaller size range. But it will do just fine for the bare essentials.
Should you suffer a power outage you can calm yourself knowing that this model can keep cold for up to 9 hours without power. So no need to worry about your food spoiling right away.
In summary there are many great things about Smeg Smeg FAB28LDUJ5 Red, Blue. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1639. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB28LDUJ5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 2.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 244.0 L |
| Energy Class | F, G |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 26.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 139.0 |
| Colour | White, Blue, Multicolour, Black, Red, Transparent, Chrome |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 9.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right, Left |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 1 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 153.0 cm |
| Weight | 73.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .