Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the fridge underneath and the freezer on top. In total this fridge freezer has a volume of 294 litres. It has, among other things, glass s
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Smeg FAB30LCR5UK is £1,389.00. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
This fridge freezer from Smeg has a freezer on top of the fridge. This works well if you don't prioritize fridge space, but rather need more freezer space with easier access. The fridge has a volume of 222 litres, which makes it a mid-sized fridge. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with a D energy class.
The measurements of this fridge freezer are 172 cm high, 60 cm wide and 73 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 156 kWh per year and has the EU-regulated energy class D. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
Smeg Smeg FAB30LCR5UK Beige emits a noise measured at 37 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
All-in-all is Smeg FAB30LCR5UK Beige from Smeg a highly practical fridge freezer with great features. Right now the lowest price on this model is £1389, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB30LCR5UK |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Features | Antibacterial Coating, Manual Defrosting, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves, Egg Rack |
| Fridge Volume | 222.0 L |
| Energy Class | D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 72.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 156.0 |
| Colour | Beige |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-16 |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Left |
| Composition | Freezer above Fridge, Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 1 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 40.0 h |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 172.0 cm |
| Weight | 78.7 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .