Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer with fridge and freezer next to each other. A family should do just fine with the 191-litre freezer och among its features you will find a frost-free
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Haier HSR3918ENPG is £549.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Haier brings you their Haier HSR3918ENPG Silver, Grey which is a fridge freezer with a so-called side-by-side composition. This type is very popular in America but is becoming ever more popular here in Europe as well. This model has been given an E energy rating. Since the fridge has a volume of 337 litres there will be plenty of space for even a larger family.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 317 kWh per year and has the EU-regulated energy class E. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
This fridge is recommended for households with at least three people, given its 337 litre volume. A rule of thumbs is that you need about 100 litres per person.
All-in-all is Haier HSR3918ENPG Silver, Grey from Haier a really nice fridge freezer with great features. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £549. It is also a top-ranked model in terms of popularity. It has a high average rating of 4.9 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Haier HSR3918ENPG |
| Brand | Haier |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 337.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 38 dB |
| Freezer Volume | 191.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None, Ice & Water Dispenser |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 317.0 |
| Colour | Silver |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 5.0 h |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 3 pcs |
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 90.8 cm |
| Depth | 65.9 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Weight | 85.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .