Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer where the fridge is underneath and the freezer on top. The entire fridge freezer is 55 centimetres wide. It has several features, including LE
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Liebherr CTEL2131 is £609.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a freestanding fridge freezer from Liebherr with the freezer mounted above the fridge. This would work well if you use the freezer a lot and want it to be more accessible. The fridge has a 152-litre capacity, good enough for a two-person household. It has a width of 55 centimetres.
If you don't need that much freezer space, then this fridge freezer might suit you. The freezer has a 44-litre volume, which puts it in the smaller size range. But it will do just fine for the bare essentials.
The measurements of this fridge freezer are 125 cm high, 55 cm wide and 63 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
In the fridge, you'll find four shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
As you can see, there are many great things to say about Liebherr Liebherr CTEL2131 Silver. This is one of the most popular models on PriceRunner right now and has a current lowest price of £609. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Liebherr CTEL2131 Silver a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Liebherr CTEL2131 |
| Brand | Liebherr |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.74 kg |
| Noise Level Class | C |
| Features | LED Lightning, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 152.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 44.0 L |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 198.0 |
| Colour | Stainless Steel |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 1 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 63.0 cm |
| Height | 124.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .