Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has an energy class of F. The freezer part of this fridge freezer holds 97 litres. You can hang the doors whichever way you like.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hisense RB395N4WW1 is £419.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Hisense that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. With a capacity of 207 litres this would do well for a two or three people household. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an F energy class.
The freezer has a 97-litre volume, so it's averagely sized. You'll have ample space for all the necessities, such as bread, leftovers and other groceries.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 287 kWh per year and has the EU-regulated energy class F. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
With older freezers, a buildup of frost is a common and boring problem. Who has the time or the energy to spend a whole day defrosting the freezer? With this model you won't have to, since it has automatic defrosting.
All-in-all is Hisense RB395N4WW1 White from Hisense a very good fridge freezer with great features. In the category fridge freezers this is currently a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner and today Hisense RB395N4WW1 White costs £419. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Hisense RB395N4WW1 White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense RB395N4WW1 |
| Brand | Hisense |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Open Door Alarm, NoFrost, Light Fridge, Light Freezer, Internal Camera, Glass Shelves, Bottle Rack, Egg Rack |
| Fridge Volume | 207.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 97.0 L |
| Ice/Water Dispenser | Water Dispenser |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 287.0 |
| Colour | White |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
Technical Specifications | |
| Power Failure Autonomy | 10.0 h |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 3 pcs |
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 58.9 cm |
| Height | 186.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .