Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the fridge placed on top of the freezer. The total volume of the fridge freezer amounts to 573 litres and it has, among other things, fast free
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Serie | 8 KFF96PIEP is £2,299.00. This is currently the cheapest offer among 25 stores.
This is a freestanding fridge freezer from Bosch. If you don't need a full-seized fridge or freezer, then this is a good option. This model is the most common type with the fridge on top of the freezer. The fridge has a 402-litre volume, which makes it quite a big one and would do well for a larger family. This model has been given an E energy rating.
Bosch Bosch Serie | 8 KFF96PIEP Silver emits a noise measured at 39 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
Are you one of those people to like to stock up on food and freeze as much as possible? Then this fridge freezer will most likely make you happy. The freezer has a volume of 171 litres, so it's quite large. Meat, vegetables, ice cream or leftovers, you'll have plenty of space for anything you can think of.
Above mentioned features are just some of the advantages with Bosch Bosch Serie | 8 KFF96PIEP Silver. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £2299. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Serie | 8 KFF96PIEP |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 15.0 kg |
| Noise Level Class | B |
| Features | Antibacterial Coating, Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, Freshness System, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Light Freezer, Wine Cooler, Glass Shelves, Bottle Rack, Egg Rack |
| Fridge Volume | 402.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 171.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None, Water Dispenser |
| Climate Class | SN, T, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 333.0 |
| Colour | Silver, Stainless Steel |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Number of Compressors | 2 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right, Double |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 70.6 cm |
| Height | 183.0 cm |
| Cord Length | 2.4 m |
| Weight | 158.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .