Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer that has an energy class of F. The freezer part of this fridge freezer holds 104 litres and it has a frost-free system.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hotpoint H3X81IW is £449.90. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This freestanding Hotpoint H3X81IW White from Hotpoint could be perfect for those who need both a fridge and a freezer but are short on space. It has the most common composition with the fridge on top of the freezer. This model has been given an F energy rating. The fridge has a volume of 231 litres, which makes it a mid-sized fridge.
If an accident occurs and you're out of power, just take a deep breath and relax instead of worrying about your food spoiling. This model can keep its temperature for up to 11 hours.
This is recommended for two-person households since it has a capacity of 231 litres. One rule of thumb many go by is that you need about 100 litres of fridge space per person to fit all of your groceries.
This particular fridge freezer has energy class F and uses about 315 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
Above mentioned features are just some of the advantages with Hotpoint Hotpoint H3X81IW White. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £450. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Hotpoint H3X81IW White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint H3X81IW |
| Brand | Hotpoint |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | NoFrost |
| Fridge Volume | 231.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 40 dB |
| Freezer Volume | 104.0 L |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 315.0 |
| Colour | White |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-20 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 11.0 h |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 67.8 cm |
| Height | 191.2 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .