Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer that has an energy class of E. The entire fridge freezer is 91 centimetres wide and it has, among other things, LED lighting.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hisense RS818N4TIE is £999.00. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Hisense brings you their RS818N4TIE which is a fridge freezer with a so-called side-by-side composition. This type is very popular in America but is becoming ever more popular here in Europe as well. This model has been given an E energy rating. It will be more than enough for most families with its volume of 417 litres.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 346 kWh per year and has the EU-regulated energy class E. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
This is recommended for a larger family, with its volume of 417 litres. One rule of thumb that many go by is that you need about 100 litres per person in the household.
If an accident occurs and you're out of power, then no need to panic right away. This fridge freezer can hold its temperature for 8 hours, provided you don't open and close it too much.
As you can see, there are many great things to say about Hisense RS818N4TIE. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner right now and has a current lowest price of £999. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense RS818N4TIE |
| Brand | Hisense |
Design | |
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 8.0 h |
Measures | |
| Width | 91.0 cm |
| Depth | 73.0 cm |
| Height | 179.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Dispenser Features | Ice Cubes |
| Noise Level Class | C |
| Features | LED Lightning, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Light Fridge, Wifi |
| Fridge Volume | 417.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 215.0 L |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 346.0 |
| Colour | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .