Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Here you have a freestanding fridge freezer where the freezer is underneath and the fridge on top. The freezer part of this fridge freezer holds 102 litres. It has several features
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Beko CFG4582S is £319.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
In need of fridge and freezer, but short on space? Then this fridge freezer from Beko might be the thing for you. It is freestanding and stacks the fridge on top of the freezer. This is a somewhat more compact fridge with a volume of 168 litres. This model has been given an E energy rating.
In the fridge, you'll find four shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 182 cm high, 54 cm wide and 58 cm deep.
This particular fridge freezer has energy class E and uses about 244.5 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
As you can see, there are many great things to say about Beko CFG4582S. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £319. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko CFG4582S |
| Brand | Beko |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 5.5 kg |
| Noise Level Class | C |
| Features | LED Lightning, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 168.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 102.0 L |
| Climate Class | SN, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 244.5 |
| Colour | Silver |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-22 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 14.0 h |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Weight | 57.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .