Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an integrated fridge freezer where the fridge is on top of the freezer. It is 54 centimetres wide. Among its features you will find glass shelves.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for CDA FW925 is £629.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you feel that fridge freezers are often not too good looking? Then this integrated model from CDA might suit you. It is built-in with the rest of your kitchen to make everything look uniform and neat. An energy efficient machine with an A+ energy class. The fridge has a 158 litre capacity, good enough for a two-person household.
In the fridge, you'll find four shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
The fridge has a volume of 158 litres. A rule of thumb with fridges is that you need about 100 litres per person. So this would be good for a single-person household, or maybe for two people if you're good at sharing.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 179 cm high, 54 cm wide and 54 cm deep.
To summarize there are many great things about CDA FW925. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £629. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | CDA FW925 |
| Brand | CDA |
Product Properties | |
| Features | Open Door Alarm, Light Fridge, Glass Shelves, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 158.0 L |
| Placement | Freestanding, Integrated |
| Noise Level | 41 dB |
| Freezer Volume | 77.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | T, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 280.0 |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 100 W |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 11.0 h |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 4 pcs |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 54.0 cm |
| Height | 178.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-03-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .