Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Bosch fridge freezer has a convenient side-by-side composition. The width is 90.8 centimetres and it has, among other things, height adjustable feet.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch KAD93VBFPG is £1,372.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Bosch brings you their Bosch KAD93VBFPG Black which is a fridge freezer with a so-called side-by-side composition. This type is very popular in America but is becoming ever more popular here in Europe as well. Since the fridge has a volume of 368 litres there will be plenty of space for even a larger family. It has a width of 90.8 centimetres.
Bosch Bosch KAD93VBFPG Black emits a noise measured at 42 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
In the fridge, you'll find three shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
This has a fast freeze function. Your food better preserves its nutrients if frozen faster. It can also be useful if you shop a lot at the same time and have a lot of things to be frozen. This feature lowers the freezer temperature even more for a while and then returns to normal.
As you can see, Bosch Bosch KAD93VBFPG Black is an excellent fridge freezer with many handy features. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £1372. It is also one of the most popular fridge freezers. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch KAD93VBFPG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 13.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Display, NoFrost, Multi Air Flow, Light Fridge, Slide-in Shelf, Glass Shelves, Digital Thermometer, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 368.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 42 dB |
| Freezer Volume | 165.0 L |
| Ice/Water Dispenser | Ice & Water Dispenser |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 436.0 |
| Colour | Black |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 240 W |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 8.0 h |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 3 pcs |
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 2 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 90.8 cm |
| Depth | 70.8 cm |
| Height | 178.7 cm |
| Weight | 101.74 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .