Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer that is somewhat energy efficient. The fridge part on this fridge freezer holds 302 litres. Among its features you will find a frost-free system.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint FFU4D K 1 is £544.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is a so-called side-by-side fridge freezer, where the fridge and freezer stands vertically next to each other. Side-by-side first became popular in America but is getting all the more popular in Europe. This should work well for larger households. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an F energy class. The fridge has a 302-litre volume, which makes it quite a big one and would do well for a larger family.
With its fast freeze feature, you can be sure that your food is almost as fresh when thawed as when you froze it. When you fast freeze food, you don't get the same buildup of ice crystals, and the food is fresher after thawing.
In the fridge, you'll find three shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
The fridge is quite a big one with a volume of 302 litres. This puts in the larger size range. An average person needs about 100 litres of space, so this model would do well for at least three people. But of course, this works for a single-person household as well.
All-in-all is Hotpoint FFU4D K 1 Black from Hotpoint a highly practical fridge freezer with great features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £544. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint FFU4D K 1 |
| Brand | Hotpoint |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 16.0 kg |
| Noise Level Class | C |
| Features | Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 302.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 41 dB |
| Freezer Volume | 150.0 L |
| Energy Consumption (kWh/year) | 360.0 |
| Colour | Black |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-11 |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 2 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 18.0 h |
Measures | |
| Width | 70.0 cm |
| Depth | 78.0 cm |
| Height | 195.5 cm |
| Weight | 98.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .