Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Hydrostatic, Lawn Tractor, Grass Collection Box
Try flexible payments with
Market Drayton Mowers
Mountfield 1530H 84cm Lawn Tractor
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Mountfield 1530H With Cutter Deck is £2,499.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mountfield 1530H With Cutter Deck |
| Brand | Mountfield |
| Type | Lawn Tractors |
Power Source | |
| Power Source | Petrol |
| Power | 7.4 kW |
Measures | |
| Length | 234.0 cm |
| Width | 90.0 cm |
| Weight | 178.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-03-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutter Deck | With Cutter Deck |
| Noise Level | 100 dB |
| Number of Height Positions | 7 |
| Cutting Height (min) | 2.5 cm |
| Grass Handling | Grass Collection Box |
| Collection Box Capacity | 240.0 L |
| Features | Electric Start |
| Cutting Height (max) | 8.0 cm |
| Fuel Tank | 6.0 L |
| Cutting Width (max) | 8.4 cm |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
| Transmission | Hydrostatic |
| Cutting Width (min) | 8.4 cm |
| Speed Limit (max) | 9.0 km/h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .