Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a HEPA-filter, Makita DRC200Z cleans even the smallest dust particles in your home. The dust collects in the vacuum cleaner's 2-litre dust bin.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita DRC200 Blue is £1,031.58. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Cleaning doesn't have to be boring when you have a robot vacuum cleaner. You just have to press the button and then you can sit back and relax.
This cleaning robot is able to move over regular doorsteps in your home, but it can be a problem if you have very high doorsteps. The vacuum cleaner can clean carpets and works best on short-haired ones. This robot vacuum cleaner is equipped with a HEPA filter that can capture allergenic particles from animals.
For those of you who rather spend your time on something other than vacuuming, an automatic vacuum cleaner is a really great choice. The range of robotic vacuum cleaners is large, so it's important to research which model that best suits your needs. Right now you can get this vacuum cleaner from Makita for the low price of £1032.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DRC200 Blue |
| Brand | Makita |
Product Properties | |
| Colour | Turquoise, Blue |
| Features | Timer, Display, HEPA filter, Floor Planner, Stair Sensor, Remote Control, Bagless |
| Rec. Area | 500.0 m² |
| Dust Bin Volume | 2.0 L |
| Noise Level | 70 dB |
Features | |
| App Control | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-07-19 |
Power Source | |
|---|---|
| Charging Time | 55 min |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging Station Included | Yes |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 180.0 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Width | 460.0 mm |
| Depth | 460.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .