Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Keep your home tidy, with the help of RoborockS6 Pure! This robot vacuum cleaner is equipped with a washable filter that even can capture allergenic particles from animals.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Roborock S6 Pure is £449.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Cleaning doesn't have to be boring when you have an automatic vacuum cleaner. You just have to press the button and then you can sit back and relax. The vacuum cleaner is equipped with automatic charging and has a battery that lasts for three hours.
Roborock S6 Pure can without any problem move over regular doorsteps in your home. The vacuum cleaner can clean carpets and works best on short-haired ones. This vacuum cleaner is equipped with a washable filter so it can clean the smallest dust particles.
Roborock S6 Pure is equipped with a mop function so it will also swab the floor for you. It is a silent automatic vacuum cleaner with a sound level of only 62 decibels.
A cleaning robot could be a really good investment if you value doing something with your time rather than cleaning. Different needs require different robot vacuum cleaners, so make sure you know what you need before choosing a model. Right now you can get this vacuum cleaner from Roborock for the low price of £450.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Roborock S6 Pure |
| Brand | Roborock |
Product Properties | |
| Colour | White, Black |
| Features | Timer, Turbo Mode, Schedule Cleaning, Washable Filter, Mop Function, CarpetBoost, Floor Planner, Full Bag Indicator, Stair Sensor, Edge Cleaning, Bagless, Virtuall Wall Supported |
| Water Tank | 0.18 L |
| Dust Bin Volume | 0.46 L |
| Noise Level | 62 dB |
Performance | |
| Suction Power (kPa) | 2.0 kPa |
| Suction Power (W) | 58 W |
Features | |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| App Control | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-04-17 |
Power Source | |
|---|---|
| Charging Time | 360 min |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery Life | 180 min |
| Automatic Charging | Yes |
| Charging Station Included | Yes |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 96.0 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Width | 350.0 mm |
| Depth | 350.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .