Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for TP-Link Archer AX12 is £32.98. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
The number of devices in your home that can connect wirelessly grows seemingly by the day. While you previously only had to connect your computer and phone, you nowadays have things such as TVs, heat pumps and even coffee brewers that connect to the internet. So the need for a good router has never been greater.
It's worth noting that this router only has one frequency band at 2.4 GHz. Unless you have a lot of wirelessly connected devices, you should do fine.
This is an incredibly popular model on PriceRunner and the current lowest price is £33.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TP-Link Archer AX12 |
| Brand | TP-Link |
Connections | |
| LAN Ports | 3 |
| WAN Ports | 1 |
| USB | No |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Height | 3.3 cm |
| Depth | 11.7 cm |
| Width | 21.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-02 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Router Security | DMZ |
| Supported Bands | Dual-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 300 Mbps |
| External Antenna | Yes |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet, Ethernet |
| Wireless Speed 5 GHz | 1201 Mbps |
| Link Aggregation | No |
| MIMO | Yes |
| xDSL Modem | No |
| Number of Antennas | 4 |
| Wireless Security | WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA-PSK |
| Mesh System | No |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| VPN Protocol | L2TP, PPTP, OpenVPN |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .