Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Condenser Tumble Dryer, 60 cm, 8 kg, Energy Class B
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hotpoint H3 D81GS UK Grey is £379.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint H3 D81GS UK Grey |
| Brand | Hotpoint |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 2500 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 61.0 cm |
| Weight | 37.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Height | 85.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Condensation Efficiency Class | B |
| Features | Display, Delayed Start, Child Safety, Moisture Sensor, Filter Indicator |
| Control Type | Rotary Knob, Push Button |
| Colour | Grey |
| Placement | Freestanding |
| Energy Consumption (kWh/year) | 560.0 |
| Product Type | Condenser Tumble Dryer |
| Drum Volume | 112.0 L |
| Drying Time | 156 min |
| Noise Level | 66 dB |
| Energy Class (Prior to July 1 2025) | B |
| Load | Front |
| Drying Capacity | 8.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .