Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An advantage of a traditional floor vacuum cleaner is that they usually have higher suction power than other models. The cord is 8 metres long, perfect for smaller households.
Lowest price for Thomas Perfect Air Animal Pure is £228.89. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Thomas Perfect Air Animal Pure is the perfect tool to keep your home clean and tidy. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
Thanks to the removable nozzle, you can easily access cramped spaces in your home and therefore clean even the smallest dust particles. It is equipped with a motor power of 1,700 watts.
This vacuum cleaner might be best suited to clean up spilled fluids rather than dust. The container for this vacuum cleaner has a normal-sized volume and holds 1.8 litres, so you don't need to change it more often than usual.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £229. It has a high average rating of 4.35 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Thomas Perfect Air Animal Pure |
| Brand | Thomas |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Dust Bin Volume | 1.8 L |
| Filter | HEPA filter, Washable HEPA |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Telescopic Tube |
| Dust Collection | Water Tank, Bagless |
| Colour | Multicolour, White, Yellow, Grey, Orange |
Performance | |
| Cleaning Range | 11.0 m |
| Motor Power | 1700 W |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Depth | 467.0 mm |
| Height | 294.0 mm |
| Width | 318.0 mm |
| Weight | 7.0 kg |
| Cord Length | 8.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-12-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .