Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A floor vacuum cleaner works in all situations and will make your home clean and tidy. It uses traditional vacuum cleaner bags that you can easily replace when needed.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Philips XD3112 / 09 Black is £151.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Philips XD3112 / 09 is the perfect tool to keep your home clean and tidy. The dust is collected in regular vacuum cleaner bags.
Floor vacuum cleaners generally have a better suction power than more modern models, which means that even the smallest dust particles can be captured. It's a good alternative if you have allergies. The container for this vacuum cleaner has a normal-sized volume and holds 3 litres, so you don't need to change it more often than usual.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £151. It has a high average rating of 4.2 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips XD3112 / 09 Black |
| Brand | Philips |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 3.0 L |
| Filter | HEPA filter |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes, No |
| Features | Telescopic Tube, Turnable Wheels, Full Bag Indicator |
| Dust Collection | Bag |
| HEPA-Filter Classification | HEPA 13 (H13) |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Noise Level | 79 dB |
Performance | |
|---|---|
| Cleaning Range | 9.0 m |
| Motor Power | 900 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Depth | 400.0 mm |
| Height | 251.0 mm |
| Width | 282.0 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Cord Length | 6.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .