Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Vacuum your home fast and easy with this upright vacuum cleaner from Swan! The dust is collected directly in the vacuum cleaner's container which is easily emptied after use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Swan SC15820N is £219.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying an upright vacuum cleaner? If yes, this model from Swan is a great choice. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
With this model you can easily vacuum your stairs. Instead of vacuum cleaner bags, all dirt and dust is collected in a container that you can easily remove and empty in the garbage when needed.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! In the category of vacuum cleaners, this is currently one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and right now the lowest price is £220. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Swan SC15820N |
| Brand | Swan |
| Type | Upright Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 0.5 L |
| Filter | HEPA filter |
| Features | 2-in-1, Battery Powered, Rechargable, Detachable Handset |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Black, Blue, Grey |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-12 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 250.0 mm |
| Height | 1100.0 mm |
| Width | 170.0 mm |
| Weight | 2.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .