Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Vacuum your home fast and easy with this upright vacuum cleaner from Miele! This vacuum cleaner has a normal noise level of 80 decibel.
Corbetts Electrical
Miele HX1POWER Vacuum Cleaner, Cordless
Or 3 interest-free payments of £199.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Miele Triflex HX1 Power is £599.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you are looking for an upright vacuum cleaner, this model could be the one for you. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
Miele Miele Triflex HX1 Power makes cleaning a lot easier. The container for this vacuum cleaner has a slightly smaller volume and holds 0.5 litres, so you may need to empty it quite often.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £599. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this vacuum a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele Triflex HX1 Power |
| Brand | Miele |
| Type | Upright Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 0.5 L |
| Features | Battery Powered, Charging Indicator, Rechargable, Detachable Handset, 3-in-1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Grey |
| Noise Level | 80 dB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-24 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 60 min |
| Charging Time | 240 min |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 260.0 mm |
| Height | 1297.0 mm |
| Width | 280.0 mm |
| Weight | 3.64 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .