Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A handheld vacuum cleaner makes it so much easier to vacuum your home. The motor in this vacuum cleaner has a lower power and also low energy consumption.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hoover HH710M is £79.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you are looking for a handheld vacuum cleaner, this model could be the one for you. The vacuum cleaner is used with classic vacuum cleaner bags.
With a handheld vacuum cleaner, you don't have to bring out the large vacuum cleaner in the event of minor incidents. This vacuum cleaner has a lower motor power of 120 W, which results in lower energy consumption.
You will need to empty the container quite often, as it has a smaller size of 0.2 litres. This vacuum cleaner is bagless, instead the dust collects directly in a container that you easily empty whenever you need.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £79. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HH710M |
| Brand | Hoover |
| Type | Handheld Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 0.15 L |
| Features | 3-in-1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Black |
| Noise Level | 80 dB |
Performance | |
| Motor Power | 120 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-24 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 12 min |
| Charging Time | 180 min |
Measures | |
| Depth | 690.0 mm |
| Height | 418.0 mm |
| Width | 660.0 mm |
| Weight | 0.66 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .