Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. This particular model only has a water tank and no bag
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for BISSELL MultiClean 2026M is £247.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Bissell MultiClean 2026M is the perfect tool to clean your car or garage. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
For cleaning the workshop, garage or other places with coarser dirt, it's best to use this type of model that is specifically designed to handle it. It is equipped with a motor power of 1,500 watts.
7 metres length of the cord is normal and should give you a good enough range when vacuuming. There is no dust collector bin or dust bag in this model, just a water tank.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £248. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | BISSELL MultiClean 2026M |
| Brand | BISSELL |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Performance | |
| Suction Power (W) | 262 W |
| Motor Power | 1500 W |
Measures | |
| Weight | 7.3 kg |
| Cord Length | 7.0 m |
| Hose Length | 1.64 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Bag Volume | 23.0 L |
| Filter | Washable |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Telescopic Tube, Wet Suction |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Black |
| Noise Level | 85 dB |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .