Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A industrial cleaner is great for vacuuming dust on construction sites. The vacuum cleaner is used with classic vacuum cleaner bags.
Lowest price for Haeger Work Force is £82.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Haeger Work Force is the perfect tool to clean your car or garage. The dust is collected in regular vacuum cleaner bags.
With this vacuum cleaner you can easily clean coarser dirt and garbage from the construction site, things that an ordinary vacuum cleaner is too sensitive to do. It is equipped with a motor power of 1,200 watts.
You will not have to empty the container in the first place, as it has a generous volume of 20.0 litres. The vacuum cleaner uses regular vacuum cleaner bags, so make sure you have some extra at home.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! Currently, the lowest price on this product is £83, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Haeger Work Force |
| Brand | Haeger |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 20.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Telescopic Tube, Wet Suction |
| Dust Collection | Bag |
| Colour | Stainless Steel, Multicolour, Black, Yellow, Grey, Silver |
Performance | |
| Motor Power | 1200 W |
Features | |
| App Control | No |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 220.0 V |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 355.0 mm |
| Height | 427.0 mm |
| Width | 355.0 mm |
| Weight | 6.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .