Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With an upright vacuum cleaner, it suddenly becomes much easier to vacuum. The dust is collected directly in the vacuum cleaner's container which is easily emptied after use.
Peter Tyson
Miele Triflex HX2 Cordless Stick Vacuum Cleaner
Or 3 interest-free payments of £171.68/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Miele Triflex HX2 Lotus White is £514.00. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
This model is a great choice for you who wants to be able to vacuum smaller surfaces quickly and easily. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
Miele Miele Triflex HX2 makes cleaning a lot easier. This vacuum cleaner has a lower motor power of 272 W, which results in lower energy consumption.
The container for this vacuum cleaner has a slightly smaller volume and holds 0.5 litres, so you may need to empty it quite often. This vacuum cleaner is bagless, instead the dust collects directly in a container that you easily empty whenever you need.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £514. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this vacuum a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele Triflex HX2 Lotus White |
| Brand | Miele |
| Type | Upright Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 0.5 L |
| Filter | HEPA filter |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | No |
| Features | LED headlights, Battery Powered, Rechargable, Telescopic Tube, Detachable Handset, 3-in-1 |
| Colour | White |
| Manufacturer Colour | Lotus White |
| Noise Level | 77 dB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-17 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Life | 60 min |
| Voltage | 25.2 V |
| Charging Time | 240 min |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 28.0 mm |
| Height | 1297.0 mm |
| Width | 260.0 mm |
| Weight | 3.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .