Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A floor vacuum cleaner works in all situations and will make your home clean and tidy. This vacuum cleaner has a normal noise level of 72 decibel.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Numatic HVR160 is £169.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
This model is a great choice for you who are looking for a traditional vacuum cleaner. The vacuum cleaner is used with classic vacuum cleaner bags.
Thanks to the removable nozzle, you can easily access cramped spaces in your home and therefore clean even the smallest dust particles. The vacuum is a equipped with a 620-watt motor.
The cord is 10 metres long, which means that you can vacuum quite a large area without having to change sockets. When the vacuum cleaner bag is full, you can easily replace the bag with a new one.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! If you compare the price of this vacuum cleaner on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £170. It has a high average rating of 4.82 out of 5, which makes it one of the best vacuum cleaners on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Numatic HVR160 |
| Brand | Numatic |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 6.0 L |
| Filter | Washable HEPA |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Dust Collection | Bag |
| Colour | Black, Green, Yellow, Red |
| Noise Level | 72 dB |
Performance | |
|---|---|
| Cleaning performance class (Carpets) | D |
| Cleaning Range | 26.4 m |
| Motor Power | 620 W |
| Cleaning Performance Class (Hard Floors) | C |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Cord Length | 10.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .