Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An industrial cleaner is a perfect tool for cleaning rougher areas, like construction sites. It's equipped with a motor power of 1,300 watts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kärcher NT 22/1 Ap Te L Grey is £189.95. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
Are you thinking of buying an industrial vacuum? If yes, this model from Kärcher is a great choice. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
For cleaning the workshop, garage or other places with coarser dirt, it's best to use this type of model that is specifically designed to handle it. This model has a good motor power of 1,300 watts.
This model is equipped with a cord of 6 metres, a great alternative if you don't need to vacuum larger areas. This vacuum cleaner might be best suited to clean up spilled fluids rather than dust.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! In the category of vacuum cleaners, this is currently one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and right now the lowest price is £190. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Kärcher NT 22/1 Ap Te L Grey |
| Brand | Kärcher |
| Type | Wet & Dry Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 22.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Features | Telescopic Tube, Turnable Wheels, Wet Suction |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Grey |
| Noise Level | 72 dB |
Performance | |
| Suction Power (kPa) | 24.9 kPa |
| Motor Power | 1300 W |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Depth | 380.0 mm |
| Height | 480.0 mm |
| Width | 370.0 mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Cord Length | 6.0 m |
| Hose Length | 1.9 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-10-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .