Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This vacuum cleaner is upright, so you get great flexibility. For those of you who prefer a more energy-efficient vacuum cleaner, this is a good choice. It has a suction power of o
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dyson V8 Animal+ Cordless Vacuum Cleaner is £299.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Dyson Dyson V8 Animal Plus is the perfect tool to keep your home clean and tidy. With this vacuum cleaner you don't have to buy any disposable bags. All dust is collected in a container, which is both more environmentally friendly and economical!
Dyson Dyson V8 Animal Plus makes cleaning a lot easier. This vacuum cleaner has a lower motor power of 425 W, which results in lower energy consumption.
The container for this vacuum cleaner has a slightly smaller volume and holds 0.54 litres, so you may need to empty it quite often. If you are looking for a quiet vacuum cleaner, this model isn't optimal as it has a noise level of 82 dB.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! This is one of the most popular vacuum cleaners on PriceRunner and currently it has a lowest price of £300. It has a high average rating of 4.6 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dyson V8 Animal+ Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Type | Upright Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 0.54 L |
| Filter | HEPA filter, Washable |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | No |
| Features | 2-in-1, Battery Powered, Rechargable, Detachable Handset |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Grey, Silver |
| Noise Level | 82 dB |
Performance | |
| Suction Power (W) | 125 W |
| Motor Power | 425 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-06-18 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 40 min |
| Charging Time | 300 min |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Depth | 210.0 mm |
| Height | 1243.0 mm |
| Width | 250.0 mm |
| Weight | 2.61 kg |
| Cord Length | 1.8 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .