Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Thomas INOX1530 is a classic floor vacuum cleaner from Thomas. The 1,500 watts motor helps you clean your home properly.
Lowest price for Thomas INOX1530 is £151.14. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a cylinder vacuum? If yes, this model from Thomas is a great choice. Instead of having to waste disposable bags, this model collects the dust directly in a container.
Thanks to the removable nozzle, you can easily access cramped spaces in your home and therefore clean even the smallest dust particles. It is equipped with a motor power of 1,500 watts.
The container for this vacuum cleaner has a generous volume and holds a full 30 litres, so you don't need to empty it that often. This vacuum cleaner might be best suited to clean up spilled fluids rather than dust.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! Currently, the lowest price on this product is £151, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Thomas INOX1530 |
| Brand | Thomas |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Dust Bin Volume | 30.0 L |
| Wet & Dry Vacuum Cleaner | Yes |
| Dust Collection | Water Tank |
| Colour | Stainless Steel, Multicolour, Black, Silver |
Performance | |
| Motor Power | 1500 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2009-09-23 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 220.0 V |
Measures | |
| Depth | 435.0 mm |
| Height | 544.0 mm |
| Width | 435.0 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Cord Length | 5.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .