Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung QE55QN95A, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE55QN95A |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
Picture | |
| Frame Rate | 120p |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Neo QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support, Picture-in-Picture (PiP), Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 103.0 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| Wireless & Streaming | DLNA |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 76.8 cm |
| Weight (without legs) | 16.8 kg |
| Height (without legs) | 70.6 cm |
| Width | 122.7 cm |
| Depth (without legs) | 2.6 cm |
| Depth (including legs) | 23.5 cm |
| Weight (including legs) | 21.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .