Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG 32LM637 is £175.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This model from LG is a 32-incher and has a great LED-display. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Support for HDR which gives light and colours an amazing depth.
If the home theatre system has ARC (Audio Return Channel) it can be connected to the ARC on this TV, and in this way, you can transmit the audio from the TV back to the home theatre system without the use of any other cables.
Even if the movie you're watching doesn't have a 1,366x768 resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from LG.
LG 32LM637 supports HDR - High Dynamic Range. Experience colour and light in a whole new way. With HDR you will see details in the lightest and darkest part of the image that you otherwise would have missed out on. Nowadays, many older movies and video games have been updated with HDR so that you can experience them anew and see details you missed the first time.
As you can see, LG 32LM637 is a model with many handy features. As far as TVs go, this is one of the most popular models on PriceRunner right now and the current lowest price is £175. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 32LM637 |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Release Year | 2021 |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
Picture | |
| ALLM | No |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Public Display, HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, HDMI |
| HDMI Version | 1.4 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Resolution | 1366x768 |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 33.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
| CI+ version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS 2.0 |
| Speaker output (total) | 10 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, AAC |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast, Chromecast |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 46.4 cm |
| Weight (without legs) | 4.7 kg |
| Height (without legs) | 43.7 cm |
| Depth (including legs) | 18.0 cm |
| Width | 73.6 cm |
| Weight (including legs) | 4.65 kg |
| Depth (without legs) | 8.29 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .