Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung UE32T4300 is £169.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This model from Samsung with a 1366x768 resolution has a screen size of 32 inches and a pleasant LED display. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
The TV is equipped with ARC. This means that the HDMI that runs from the amplifier or soundbar to your TV also can transmit the sound back to the amplifier or soundbar, so you don't need any other audio cables for that. The amplifier or soundbar must also support ARC and the HDMI cable needs to be a high-speed variant.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
For the most frequently used devices you have two HDMI ports for your gaming consoles, Apple TV, or other media players and cable receivers. If you want to display movies or images from external hard drives, you have one USB ports for that.
All in all, is UE32T4300AKXXU a good TV with good features. This model has a high average rating of 4.2 out of 5 and all its features make it a good purchase. If you compare prices on UE32T4300AKXXU on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £169. It is also one of the most popular TVs.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung UE32T4300 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HDR10+ |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1366x768 |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 31.0 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | Component, Composite, HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| No. of Component | 1 pcs |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 10 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-T2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | AirPlay, AirPlay 2, DLNA, Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Google Home, Samsung SmartThings |
Measures | |
| Height (including legs) | 46.54 cm |
| Weight (without legs) | 4.0 kg |
| Height (without legs) | 43.8 cm |
| Width | 73.74 cm |
| Depth (without legs) | 7.41 cm |
| Depth (including legs) | 15.05 cm |
| Weight (including legs) | 4.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .