Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 32PHS5507 is £208.50. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Philips brings you this pleasant LED TV with a size of 32 inches. One USB ports for those who want playback from external hard drives. Even old classics which haven't been remastered in HD will look better on this TV thanks to image enhancement.
With this TV, Philips has used image enhancement technology to use the its potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 1366x768 resolution will get a facelift and look better than ever.
The audio from the TV can be transmitted back to your amplifier with the same HDMI cable, provided it supports ARC. The HDMI cable must be a high-speed variant.
32PHS5507 has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
As you can see, 32PHS5507 is a model with many handy features. As far as TVs go, this is one of the most popular models on PriceRunner right now and the current lowest price is £209. This model has a good average rating of 4.1 out of 5 and all its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 32PHS5507 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Colour | Black |
| Energy Class | E |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| 3D | No |
| Display | LED |
| Supported video files | HEVC/H.265, MPEG2, MPEG4, AVC/H.264, MPEG1 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| ARC | ARC |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1366x768 |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Power Consumption (in Use) | 26.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| Speaker output (total) | 10 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, AAC, WMA, WAV (PCM) |
Tuner | |
| Receiver | Digital |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 45.4 cm |
| Weight (without legs) | 4.1 kg |
| Height (without legs) | 43.43 cm |
| Depth (including legs) | 17.66 cm |
| Width | 71.71 cm |
| Weight (including legs) | 4.2 kg |
| Depth (without legs) | 8.92 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .