Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sharp 50EQ4KA is £499.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model is a 50-inch LCD and LED TV from Sharp. To get surround sound you can use an optical cable between the TV and a home theatre system, for example. With Android TV you get hundreds of apps, support for connection to smart devices through Google Assistant and a built-in Chromecast for easy sharing of images and videos.
Sharp 4T-C50EQ4KM2AG 50" Ultra runs on the Android TV operating system, which is considered to be one of the better ones. Support for streaming services such as Netflix, YouTube, Spotify, and most others you can think of can be accessed. Since Android TV is developed by Google, you can connect your TV to Google Assistant and Google Nest devices. This means you can lower the volume or start a movie right from your phone or by talking to the TV.
Sharp 4T-C50EQ4KM2AG 50" Ultra supports HDR - High Dynamic Range. Experience colour and light in a whole new way. With HDR you will see details in the lightest and darkest part of the image that you otherwise would have missed out on. Nowadays, many older movies and video games have been updated with HDR so that you can experience them anew and see details you missed the first time.
If you have a soundbar, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
As you can see, Sharp 4T-C50EQ4KM2AG 50" Ultra is a model with many handy features. If you compare prices on this TV on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £499. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sharp 50EQ4KA |
| Brand | Sharp |
Product Properties | |
| Screen Size | 50.0 " |
| Operating System | Android TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | No |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | Yes |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), 3GP/3GPP, MOV, AVI, MPEG4, VP9, FLV |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | Yes |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4, Dolby Digital |
| Built-in speakers | Multi Channel |
| Audio File Formats | MP3, AAC, FLAC, WAV (PCM) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 143.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 73.89 cm |
| Height (without legs) | 66.87 cm |
| Depth (including legs) | 23.2 cm |
| Width | 111.32 cm |
| Depth (without legs) | 6.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .