LG OLED48C36LA
-50%
LG OLED48C36LA
Compare
Popularity
900
in
TVs
AD
From Currys
48" LG OLED48C36LA Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa, Black
Currys
Lowest price
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Elevate your viewing with the LG OLED48C36LA
  • 48-inch OLED display
  • 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160)
  • Dolby Vision and Dolby Atmos support
  • WebOS platform for smart features
  • Multiple HDMI and USB ports
Stunning picture quality
Immersive audio experience
Smart features with WebOS
Connectivity options
Designed for gamers
Compare:
Features
Product
Product nameLG OLED48C36LA
BrandLG
Product Properties
Screen Size48.0 "
Release Year2023
Operating SystemwebOS
Energy efficiency class HDRG
ColourBlack
G
Refresh Rate100 Hz
Picture
Yes
No
Yes
Image EnhancementYes
Local dimmingNo
HDRYes
3DNo
DisplayOLED
HDR TypeHLG, HDR10, Dolby Vision
No
Features
Voice ControlNo
eARC
Smart TVYes
Display
Screen Resolution3840x2160 (4K Ultra HD)
Design
Screen designFlat
Tuner
CI/CA
Energy Facts
Power Consumption (Standby)0.5 W
Connections
MHLNo
USB VersionUSB 2.0
ConnectionsRJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI
HDMI Version2.1
CECYes
No. of HDMI2 pcs
Audio
Surround Sound FormatsDolby Atmos, Dolby Digital
Speaker output (total)40 W
Audio File FormatsMP3, AAC, WMA, WAV (PCM)
Wireless
BluetoothYes
Wireless & StreamingAirPlay 2, WiSA
Wi-FiYes
Wi-Fi StandardWi-Fi 5 (802.11ac)
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements300x200 mm