Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung The Frame QE32LS03C is £324.00. This is currently the cheapest offer among 23 stores.
Samsung The Frame QE32LS03C is a 32-inch QLED TV sporting a crisp resolution. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. The image get a seldom seen depth thanks to HDR support.
A very thin TV which is only 2.55 cm thick. A discreet design that will blend into most rooms. If you want to you can mount it on the wall without much trouble.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the full HD resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Thanks to the operating system Tizen you get a really smart TV with easy-to-use menus and quick access to both browser and your favourite streaming services.
As you can tell, there are many good things to say about The Frame QE32LS03C. As far as TVs go, this is one of the most popular models on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £324. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes The Frame QE32LS03C a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung The Frame QE32LS03C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | No |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HDR10+ |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 20 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 27.4 W |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
Measures | |
| Height (including legs) | 45.19 cm |
| Weight (without legs) | 5.1 kg |
| Height (without legs) | 42.68 cm |
| Width | 72.73 cm |
| Depth (without legs) | 2.55 cm |
| Depth (including legs) | 14.33 cm |
| Weight (including legs) | 5.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .