Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung UE65CU7100 from Samsung is a 65-inch LED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Enjoy amazing contrast and vibrant colours thanks to the support for HDR.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung UE65CU7100, so the data shown are historical prices.
From Samsung comes this nice LED TV with a size of 65 inches and a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. HDR support which gives colours and light an amazing depth.
On the back of the TV, you have an optical out. So if you have a home theatre system you can just connect it with an optical cable to get really great sound.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
Samsung UE65CU7100 supports HDR - High Dynamic Range. Experience colour and light in a whole new way. With HDR you will see details in the lightest and darkest part of the image that you otherwise would have missed out on. Nowadays, many older movies and video games have been updated with HDR so that you can experience them anew and see details you missed the first time.
As you can see, Samsung UE65CU7100 is a model with many handy features. In our listing, you can see different prices at different merchants and right now Samsung UE65CU7100 costs £. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung UE65CU7100 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| ARC | ARC, eARC |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
|---|---|
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Smart Home System | Samsung SmartThings , Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C |
| CI+ version | 1.4 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 112.0 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 90.66 cm |
| Weight (without legs) | 20.6 kg |
| Height (without legs) | 83.03 cm |
| Depth (including legs) | 28.21 cm |
| Width | 144.94 cm |
| Weight (including legs) | 20.9 kg |
| Depth (without legs) | 5.99 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .