Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

From Sony, we get XR75X90LU, a 75-inch LED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Relive your favourite movies and games with High Dynamic Range, which brings a whole new le
Try flexible payments with
TPS
Sony XR75X90LU Free 5 Year Warranty - Free Wall Bracket
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony XR75X90LU is £1,195.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This model from Sony with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 75 inches and a neat LED display. Even old classics which haven't been remastered in HD will look better on this TV thanks to image enhancement. Supports High Dynamic Range that brings enormous depth in the image with amazing colours.
Sony XR75X90LU has a crystal clear resolution that will never cease to impress you. The resolution is 4K Ultra HD, which is four times higher than a normal high-definition TV. Video games and old favourite movies will be elevated and services such as Netflix provides lots of content in 4K, so there are plenty of opportunities to fully utilize the TV's potential.
XR75X90LU is a smart TV with the easy-to-use operating system Google TV. This gives you the ability to browse the web and use services such as YouTube, Netflix, HBO, and many others.
The support for High Dynamic Range (HDR) gives your favourite movies and games a facelift you would never have thought possible. HDR shows the colours on a deeper spectrum and gives greater contrast between the light and dark parts of the image. The picture gets a whole new depth with more natural details and gleaming colours. Once you've tried HDR, it will be hard to go back.
As you can see, XR75X90LU is a TV with many handy features. It is one of the most popular TVs on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £1195. If you compare the price of the model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but considering its features, you'd be getting a real premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony XR75X90LU |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | E |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, VP9 |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of Composite | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.0b, 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, AirPlay |
| Smart Home System | Apple HomeKit, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-S2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 103.2 cm |
| Weight (without legs) | 35.4 kg |
| Height (without legs) | 95.9 cm |
| Depth (including legs) | 39.5 cm |
| Width | 166.8 cm |
| Weight (including legs) | 36.6 kg |
| Depth (without legs) | 5.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .