Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This LED TV from Samsung comes, among other things, with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Relive your favourite movies and games with HDR, which brings a whole new level to li
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung UE55AU7020 is £349.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A 55-inch LED TV from Samsung with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
If you have a home theatre system, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
With this TV, Samsung has used image enhancement technology to use the its potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution will get a facelift and look better than ever.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have three HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have one USB ports.
As you can see, Samsung UE55AU7020K is a TV with many handy features. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes Samsung UE55AU7020K a good purchase. Samsung UE55AU7020K costs £349 here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung UE55AU7020 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
|---|---|
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-T2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | DLNA, Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 84.0 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 78.87 cm |
| Weight (without legs) | 12.4 kg |
| Height (without legs) | 72.11 cm |
| Width | 122.76 cm |
| Depth (without legs) | 8.01 cm |
| Depth (including legs) | 25.17 cm |
| Weight (including legs) | 12.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .