Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This LED TV from TCL comes, among other things, with full high-definition resolution. Take your viewing to a whole new level with HDR, which gives you amazingly natural colours and
Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling TCL 40SF540K, so the data shown are historical prices.
This is the gorgeous 40-inch 40SF540K from TCL with a crisp LED display. One HDMI ports and one USB ports for your media players and playing content from external hard drives.
Apart from a full HD resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have one HDMI port to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have one USB ports.
Aforementioned features are just some of the advantages to 40SF540K. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes 40SF540K a good purchase. It is one of the most popular TVs on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 40SF540K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 40.0 " |
| Operating System | FireOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Features | |
|---|---|
| ARC | eARC |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, HDMI |
| HDMI Version | 1.4 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS Virtual:X |
| Speaker output (total) | 16 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .