Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is Samsung QE75QN800D 75', a 75-inch TV with a resolution. The HDR support will give you an improved experience with details and light as you've never seen them before.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Samsung QE75QN800D is £1,679.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This model from Samsung is a 75-incher and has a great -display. Supports HDR that brings enormous depth in the image with spectacular colours. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
Even if the movie you're watching doesn't have a resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Samsung.
QE75QN800D 75' is a smart TV with the user-friendly operating system Tizen. This gives you the ability to browse the web and use services such as Netflix, HBO, YouTube, and many others.
All in all, is QE75QN800D 75' a model with good features. If you compare the price of the model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but considering its features, you'd be getting a real premium product. It is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £1679.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE75QN800D |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Neo QLED |
| HDR Type | HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support, Picture-in-Picture (PiP), USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 7680x4320 (8K) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A, USB-C |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | AirPlay, Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Google Assistant, Samsung SmartThings |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 138.0 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 102.38 cm |
| Weight (without legs) | 31.9 kg |
| Height (without legs) | 95.56 cm |
| Width | 166.83 cm |
| Depth (without legs) | 1.76 cm |
| Depth (including legs) | 28.64 cm |
| Weight (including legs) | 43.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .