Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Hisense 75U6NQTUK U6Q 75" Mini LED UHD 4K Smart TV
Or 3 interest-free payments of £228.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hisense 75U6NQTUK is £685.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Take your television viewing to a whole new level with U6NQTUK 75" Ultra from Hisense. It gives you a crisp 4K resolution. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Light and colours get a seldom seen depth thanks to HDR support.
4K resolution is a sight to behold. 4K is four times the resolution of normal high definition. It gives very natural imagery with extreme crispness and details you wouldn't have seen otherwise. Services such as Netflix and Amazon Prime stream content in 4K, and there are plenty of games for various Playstation and Xbox consoles in 4K resolution.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 4K resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
All in all, is U6NQTUK 75" Ultra a good TV with good features. The price is above average for the category, which combined with its features makes this model a premium product. It is one of the highest ranked models in terms of popularity on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £685.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense 75U6NQTUK |
| Brand | Hisense |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | VIDAA |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Grey |
| Energy Class | E |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Mini-LED |
| HDR Type | Dolby Vision IQ, HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HDR10+ Adaptive |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 105.0 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of Composite | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.0, 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS:X |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, Miracast |
| Smart Home System | Google Home, Google Assistant |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Tuner | |
| Receiver | Digital |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x400 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 102.6 cm |
| Weight (without legs) | 28.3 kg |
| Height (without legs) | 96.0 cm |
| Depth (including legs) | 31.3 cm |
| Width | 167.3 cm |
| Weight (including legs) | 28.9 kg |
| Depth (without legs) | 7.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .