Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG 43UT73006LA is £299.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from LG with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 43 inches and a neat display. HDR support that brings enormous depth in the image with spectacular colours.
Nowadays, 4K is almost standard. Netflix and Amazon Prime stream in 4K and both Playstation and Xbox consoles have support for 4K. And of course, LG 43 43UT73006LA is well prepared. 43 43UT73006LA gives you a crystal clear image that will blow your mind every time.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 4K resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Aforementioned features are just some of the advantages to 43 43UT73006LA. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £300. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 43UT73006LA |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 43.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| Frame Rate | 120p |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 Pro, HDR10 |
| VRR | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP) |
| Voice Assistant | LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| CI/CA | CI/CA |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, Chromecast |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, PCM, Dolby AC-4, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, PCM, AAC, WMA |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 60.9 cm |
| Weight (without legs) | 6.7 kg |
| Height (without legs) | 55.9 cm |
| Depth (including legs) | 22.9 cm |
| Width | 95.7 cm |
| Weight (including legs) | 6.8 kg |
| Depth (without legs) | 7.92 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .