Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

75PUS8919 from Philips is a 75-inch LED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Take your viewing to a whole new level with HDR, which gives you amazingly natural colours and
Try flexible payments with
Lowest price for Philips 75PUS8919 is £1,521.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model is a 75-inch LED TV from Philips. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
Nowadays, 4K is almost standard. Netflix and Amazon Prime stream in 4K and both Playstation and Xbox consoles have support for 4K. And of course, Philips 75PUS8919 is well prepared. 75PUS8919 gives you a crystal clear image that will blow your mind every time.
75PUS8919 has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
As you can see, 75PUS8919 is a model with many handy features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £1522. It is also one of the most popular TVs. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes 75PUS8919 a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 75PUS8919 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Operating System | Titan OS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Grey |
| Energy Class | E |
| Refresh Rate | 50 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, MPEG4, VP9, AVC/H.264, MPEG1 |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Ambilight, HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-16 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Smart Home System | Google Home, Control4, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 50 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
| Audio File Formats | MP3, AAC, FLAC, WAV |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 103.3 cm |
| Weight (without legs) | 32.0 kg |
| Height (without legs) | 97.0 cm |
| Depth (including legs) | 34.1 cm |
| Width | 167.1 cm |
| Weight (including legs) | 32.7 kg |
| Depth (without legs) | 8.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .