Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

65" LED, 3840x2160 (4K Ultra HD), Smart TV
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Samsung TU65U7025 is £735.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung TU65U7025 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Release Year | 2025 |
| Colour | Grey |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | Yes |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, RJ45 (LAN), USB-A |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 109.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | AirPlay, Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Smart Home System | Samsung SmartThings |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-T2 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 88.22 cm |
| Weight (without legs) | 14.2 kg |
| Height (without legs) | 83.12 cm |
| Width | 144.41 cm |
| Depth (without legs) | 7.68 cm |
| Depth (including legs) | 22.2 cm |
| Weight (including legs) | 14.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-07-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .